Mbështetësit e Trump protestë në rrugët e Uashingtonit (Fotot)

06/01/2021 19:23
Protesta në Uashington

Presidenti aktual i SHBA-së, Donald Trump njoftoi një protestë të madhe për ditën e sotme kur Kongresi  të konfirmonte fitoren e Joe Bidenit.

Sidoqoftë, trazirat në rrugët amerikane filluan në Uashington. Turmat e mbështetësve të Presidentit Donald Trump u mblodhën që të martën, një ditë para tubimeve dhe protestave të planifikuara.

Nga e marta në mbrëmje, policia e DC njoftoi gjashtë arrestime të lidhura me protestën.

Mbështetësit e zjarrtë Trump po mblidhen në D.C këtë javë për të kundërshtuar ato që ata i quajnë zgjedhje të manipuluara, pavarësisht nga mungesa e provave të mashtrimit të gjerë të votuesve.

Tubimet përkojnë me një votim në Kongres për të vërtetuar fitoren e Presidentit të zgjedhur Joe Biden në Kolegjin Zgjedhor ditën e sotme.

Pati gjithashtu një konflikt midis mbështetësve të Trumpit dhe policisë në rrugët e Uashingtonit.

FOTO GALERI
1/13

Top Channel