India i hap rrugën AstraZeneca-s/ Përgatitet fushata gjigante e vaksinimit

03/01/2021 13:46

India aprovoi zyrtarisht përdorimin urgjent të dy vaksinave të koronavirusit, ndërsa përgatitet për një prej fushatave më të mëdha të imunizimit në botë.

Autoriteti rregullator i barnave i dha dritën jeshile goditjeve të zhvilluara nga AstraZeneca me Universitetin e Oksfordit dhe nga firma lokale Bharat Biotech. Kryeministri Narendra Modi e quajti atë “një pikë kthese vendimtare”. India planifikon të inokulojë rreth 300 milion njerëz në një listë prioritare këtë vit.

Ajo ka regjistruar numrin e dytë më të lartë të infeksioneve në botë, me më shumë se 10.3 milion raste të konfirmuara deri më tani. Gati 150,000 njerëz kanë vdekur. Të shtunën India mbajti stërvitje mbarëkombëtare për të përgatitur më shumë se 90,000 punonjës të kujdesit shëndetësor për të administruar vaksinat në të gjithë vendin, i cili ka një popullsi prej 1.3 miliardë njerëz. Kontrolluesi i Përgjithshëm i Barnave i Indisë tha që të dy prodhuesit kishin paraqitur të dhëna që tregojnë se vaksinat e tyre ishin të sigurta për t’u përdorur.

Vaksina Oxford/AstraZeneca po prodhohet në vend nga Instituti Serum i Indisë, prodhuesi më i madh i vaksinave në botë. Ajo thotë se po prodhon më shumë se 50 milion doza në muaj. Adar Poonawalla, CEO i kompanisë, i tha BBC-së në nëntor se ai synonte të rritte prodhimin në 100 milion doza në muaj pasi kishte marrë miratimin rregullator.

Goditja, e cila njihet si Covishield në Indi, administrohet në dy doza të dhëna ndërmjet katër dhe 12 javësh me diferencë. Mund të ruhet në mënyrë të sigurt në temperatura nga 2C deri në 8C, afërsisht e njëjtë me një frigorifer shtëpiak dhe mund të dorëzohet në mjediset ekzistuese të kujdesit shëndetësor siç janë operacionet e mjekëve.

Kjo e bën më të lehtë shpërndarjen sesa disa nga vaksinat e tjera. Goditja e zhvilluar nga Pfizer/BioNTech – e cila aktualisht po administrohet në disa vende – duhet të ruhet në -70C dhe mund të zhvendoset vetëm disa herë – një sfidë e veçantë në Indi, ku temperaturat e verës mund të arrijnë 50C.

 

Top Channel