“Gjithçka po tundej”/ Tërmet në Itali, qytetarët dalin në rrugë e sheshe

23/12/2020 08:28

Mbrëmjen e djeshme, një tërmet me magnitudë 4.6 goditi zonën e Ragusa-s, në Siçili.

Nisur nga të dhënat e Institutit Kombëtar italian të Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë, epiqendra është lokalizuar në det, 15 kilometra në jug të Acate-s, me thellësi 30 kilometra. Lëkundjet sizmike shkaktuan panik, çka solli grumbullimin  e njerëzve në rrugë dhe sheshe.

“Pata shumë frikë, gjithçka po tundej”, shprehet qytetari Stefano Sucato.

Për fat të mirë, mediat italiane ende nuk kanë raportuar të plagosur apo dëme. Tërmeti u ndje në Sirakuzë, Catania dhe midis Licata (Agrigento) dhe Gelas (Caltanissetta), por edhe në Palermo.

 

Top Channel