Covid/ Nënpresidenti i SHBA, Mike Pence do vaksinohet për koronavirus ditën e sotme

18/12/2020 13:54
Presidenti Mike Pence

Dtën e sotme, Nënkryetari i SHBA Mike Pence do të marrë vaksinën e koronavirusit drejtpërdrejt në televizion.

Shtëpia e Bardhë tha se qëllimi i lëvizjes ishte “të promovojë sigurinë dhe efikasitetin e vaksinës dhe të ndërtojë besim tek populli amerikan”.

Gruaja e Z. Pence dhe Gjenerali Kirurg Jerome Adams gjithashtu do të marrin goditjen në ngjarjen televizive të Shtëpisë së Bardhë.

Të hënën, Amerika filloi përdorimin e vaksinës Pfizer / BioNTech, e cila ofron mbrojtje deri në 95% kundër Covid-19.

Tre milion dozat e para të vaksinës po shpërndahen nëpër 50 shtetet e SHBA.

Ndërkohë, një vaksinë e dytë, e zhvilluar nga Moderna, e cila ka ardhur një hap më pranë marrjes së miratimit të urgjencës pasi u miratua nga një panel ekspertësh.

Më shumë se 310,000 njerëz kanë vdekur nga koronavirus në SH.B.A., i cili ka regjistruar më shumë infeksione dhe viktima se çdo vend tjetër.

Pence, 61 vjeç, pritet të marrë dozat e para të dy dozave të Pfizer / BioNTech në orën 08:00 me kohën lokale (13:00 GMT), së bashku me gruan e tij Karen dhe Z. Adams.

Disa javë më parë, Presidenti Donald Trump ndryshoi planin për anëtarët e lartë të administratës së tij që të ishin ndër të parët që marrin vaksinën “përveç nëse është e nevojshme posaçërisht”.

Presidenti, i cili u infektua me koronavirus në tetor dhe u shërua pas trajtimit në spital, tha se ai nuk kishte planifikuar të merrte goditje por priste ta bënte këtë “në kohën e duhur”.

Korrespondentët thonë se pjesët e mëdha të bazës së tij të mbështetjes kanë dyshime në lidhje me efikasitetin dhe sigurinë e vaksinave.

Presidenti i zgjedhur Joe Biden, 78 vjeç, është në një grup me rrezik të lartë nga Covid-19, pritet të vaksinohet javën e ardhshme.

Ai ka vendosur një objektiv prej 100 milion vaksinash, rreth një e treta e popullsisë amerikane, në 100 ditët e para pasi të marrë detyrën në 20 janar.

Top Channel