Covid-19/ Kina do vaksinojë 50 milionë njerëz deri në mes të shkurtit

18/12/2020 13:33
Vaksina Anti Covid-19

Kina ishte i pari shtet i cili u infektua nga Covid-19, ku mijëra njerëz humbën jetën nga ky virus.

Tashmë është duke planifikuar që të nis vaksinimin e popullsisë kundër Covid-19 më herët se sa pritej.

Sipas raportimit të il South ‘China Morning Post’, rreth 50 milionë njerëz në Kinë do të vaksinohen para Vitit të Ri deri më 15 shkurt.

Pekini ka aprovuar dy vaksina të prodhuara nga kompani kineze, të cilat janë Sinopharm dhe Sinovac.

Sipas autoriteteve personat që konsiderohen me përparësi të lartë janë personeli mjekësor, oficerët e policisë, të moshuarit, zjarrfikësit.

 

Top Channel