Australia po kalon një periudhë festash më të mirë se ne! “Party” deri në orët e para të mëngjesit

18/12/2020 09:42

Australianët po shijojnë periudhën e festave të fundvitit, duke krijuar grumbullime të mëdha pas përmirësimit të situatës nga koronavirusi.

Teksa Europa po shtrëngon masat ant-covid dhe parashikon Krishtlindje në izolim, ana tjetër e botës po na shfaq atmosferën festive që ne na mungon.

Sidnei nuk numëronte infektime prej 12 ditësh derisa një grup i ri rastesh u shfaq këtë javë. Megjithatë qytetarët po përfitojnë sa më shumë nga sezoni festiv.

Rrugët janë mbushur me njerëz që festojnë në mënyrë të shkujdesur, me puthje e përqafime gjatë gjithë natës. Duke përfituar nga lehtësimi i masave, australianët janë dyndur në bare e klube që qëndrojnë të hapura.

Por shpirti i Krishtlindjes në Sidnei nuk është njësoj për të gjithë pasi 270.000 banorë të plazheve veriore janë në izolim për tre ditët e ardhshme. 17 raste të reja të koronavirusit u regjistruan të enjten.

FOTO GALERI
1/7

Top Channel