Joe Biden dhe Donald Trump

Ndërsa rezultatet nga garat e kongresit vazhdojnë të filtrohen, ja se si duket ekuilibri i fuqive në Senat tani.

Republikanët kanë prerë ashpër shanset e Demokratëve për të marrë përsëri Senatin, duke fituar një seri votash në të gjithë vendin.

Demokratët aktualisht kanë fituar 47 vende në Kolorado, ndërsa Republikanët kanë fituar 47 vende në Alabama.

Aktualisht ka katër gara të pavendosura në Senat. Secila palë ka nevojë për 51 vende për të kontrolluar dhomën e sipërme, ose 50 nëse kandidati i tyre presidencial fiton, pasi që nënkryetari mund të hedhë një votë vendimtare.

Në Dhomë, Demokratët kanë 208 vende dhe Republikanët kanë 196. Partia që ka të paktën 218 vende do të kontrollojë atë dhomë, shpjegon CNN.

Ja se çfarë dihet për garat e pavendosura të Senatit:

Arizona: Demokrati Mark Kelly mban një epërsi të rehatshme ndaj senatores Martha McSally, republikane në detyrë, me një avantazh prej 103,000 votash me 89% të votave tani brenda.

Xhorxhia: Senatori aktual republikan David Perdue është 101,000 vota përpara kandidatit demokrat Jon Ossoff me 10,000 vota të mbetura për tu numëruar. Perdue ka një avantazh 2.1% por mbetet 0.1% më pak se shumica e kërkuar për të shmangur zgjedhjet e balotazhit më 5 janar.

Zgjedhje të posaçme në Xhorxhia: Kandidati demokrat Raphael Warnock po udhëheq mbi senatoren e tanishme republikane Kelly Loeffler me 329,000 por ende duhet më shumë për të fituar vendin plotësisht dhe për të shmangur balotazhin.

Alaska: Me 47% të votave, senatori aktual republikan Dan Sullivan kryeson demokratin Al Gross me 108,488 vota me 54,755.

Top Channel