Covid/ Boris Johnson paralajmëron: Vdekjet nga virusi në dimër, dy herë më të larta

02/11/2020 09:38

Vdekjet nga Covid-19 mund të jenë dy herë më të larta gjatë dimrit sesa ato në valën e parë të pandemisë, pritet të paralajmërojë deputetët më vonë kryeministri Boris Johnson.

Në një deklaratë parlamentare ai do të thotë se nuk ka “asnjë alternativë” pasi ai kërkon të fitojë mbështetje për bllokimin e planifikuar katër-javor në të gjithë Anglinë, shkruan BBC.

Por Z. Johnson do të shpjegojë se ai kishte “të drejtë të provonte çdo mundësi të mundshme” përpara se të urdhëronte njerëzit të qëndronin në shtëpi.

Laburistët kanë thënë se do të mbështesin bllokimin por kritikuan vonesën.

Z. Johnson njoftoi në një konferencë shtypi në Downing Street të Shtunën se masa të rrepta do të vendoseshin në të gjithë Anglinë nga e enjtja, duke mbyllur pub-et, restorantet, palestrat, dyqanet jo-thelbësore dhe vendet fetare.

Detajet e plota të rregullores pritet të publikohen përpara se deputetët të votojnë për masën të Mërkurën.

Top Channel