Çokollata belge

Pierre Marcolini mori çmimin nga World Pastry Stars, një organizatë italiane kuzhinierësh nga vendet tradicionale të pastiçerisë dhe çokollatave si Franca dhe Zvicra, Japonia dhe më gjerë. 

Të njohur për stilin e tij minimalist, çokollatat e Marcolini janë bërë dhurata luksoze, me disa kuti që shiten për më shumë se 100 euro, pasi ai është përpjekur t’i japë një avantazh të sofistikuar ëmbëlsirave, ëmbëlsirave, makaronave dhe reçelëve të tij.

Ai ka hapur dyqane nga Gjermania në Kinë, të cilat i ngjajnë butikëve të niveleve të larta. Duke pasur parasysh çmimin këtë javë, Marcolini i tha Reuters se ai e pa atë si shfajësim të “projektit të tij të çmendur që synonte rinovimin, transformimin, ndryshimin, modernizimin e botës së ëmbëlsirave dhe botës së çokollatës”.

Marcolini, 56 vjeç, i cili lindi në Charleroi  Të Belgjikës, krijoi biznesin e tij të parë në Bruksel 25 vite më parë, gjithashtu tha se shpresonte që çokollata të mund t’i ngushëllonte njerëzit gjatë pandemisë së koronavirusit.

“Jemi në një periudhë të zymtë … Unë mendoj se gjëja më e mirë që mund të bësh është të përfundosh në shtëpi me një çokollatë ose një kuti me çokollata,” tha ai.

Belgjika është krenare për mjeshtërinë e saj me çokollatë, më shumë se një shekull pasi Jean Neuhaus shpiku çokollatën e ngurtë, të mbushur me krem, praline, në vitin 1912.

Por ajo përballet me konkurrencën nga prodhuesit e huaj nga Kanadaja në Malajzi që tregtojnë prodhimet e tyre si ” Stili Belgjikës ”ose nga një“ recetë belge ”.

Belgjika mburret me më shumë se 200 firma çokollatash, mbi 2,000 dyqane çokollate dhe muze, të tilla si muzeu i kakaos dhe çokollatës në Bruksel.

Top Channel