Vdes në moshën 83-vjeçare regjisori dhe skenaristi i njohur amerikan

26/10/2020 11:23

Ka vdekur në moshën 83 vjeçare, William Blinn, skenaristi i filmave televizivë të njohur, si “Brian’S Song”, “Roots”, si dhe filmit “Purple Rain” me protagonist Princin.

Blinn thuhet se u nda nga jeta në shtëpinë e tij në Burbank, Kaliforni, sipas një njoftimi të bërë nga vajza e tij, Anneliese Johnson.

Kujtojmë se Blinn kishte fituar një çmim ‘Emmy’ për “Brian’s Song”, duke u cilësuar si një nga filmat më të shikuar të asaj kohe.

Po ashtu skenaristi vazhdoi krijimin dhe prodhimin e shfaqjeve televizive mes tyre; “Starsky & Hutch”, “Rookies” dhe “Pensacola: Wings of Gold”, në një karrierë që zgjati pesë dekada.

Top Channel