Franca tejkalon 1 milion raste të konfirmuara me koronavirus

23/10/2020 21:44

Autoritetet shëndetësore franceze thonë se Franca ka regjistruar mbi 1 milion raste të konfirmuara të koronavirusit që nga fillimi i pandemisë, duke u bërë vendi i dytë në Evropën Perëndimore pas Spanjës që arrin këtë numër të infektimeve.

Agjencia Kombëtare e Shëndetësisë lëshoi shifra të reja që tregojnë se testet kishin konfirmuar të paktën 1,041,075 raste në Francë këtë vit, përfshirë 42,032 raste të reja të raportuara në 24 orët e fundit.

Ekspertët thonë se numri i vërtetë i infeksioneve është ndoshta shumë më i lartë sesa ato që raportojnë qeveritë në botë, për shkak të mungesës së testeve në fillim të pandemisë, rasteve asimptomatike dhe çështjeve të tjera, raporton A2.

Ashtu si vendet e tjera në Evropë, në Francë janë rritur ndjeshëm rastet ditore javët e fundit. Pacientët me COVID-19 tani zënë më shumë se 42% të shtretërve shkallë vendi, dhe 64% në rajonin e Parisit.

Më shumë se 11,000 pacientë të rinj me COVID-19 janë shtruar në spital gjatë javës së kaluar, përfshirë 1,714 që janë në kujdes intensiv, sipas agjencisë kombëtare të shëndetit.

Presidenti francez Emmanuel Macron tha se “epidemia po përshpejtohet shumë”, duke folur më herët të premten pasi vizitoi një spital në Pontoise, një periferi në veri të Parisit.

Ai tha gjithashtu se ne do ta kemi këtë virus të paktën deri në verë.

“Ne do të shpëtojmë nga virusi vetëm me fat, por kemi parë që deri më tani nuk kemi pasur ndonjë fat, qoftë për imunitetin kolektiv ose për një kombinim të trajtimit të vaksinave”. Në çdo rast, ne do ta kemi këtë virus të paktën deri në verë”.

Qeveria franceze ka zgjeruar shtetrrethimin në tetë zona urbane të Francës javën e kaluar duke përfshirë 38 rajone të tjera dhe Polinezinë. Rrugët e ndalimit nga ora 9 e mëngjesit deri në orën 6 të mëngjesit dhe masat e tjera të shëndetit publik do të zgjasin për “të paktën gjashtë javë”, tha Macron.

Zgjatja do të thotë që 46 milionë nga 67 milionë njerëzit e Francës do të jenë nën ndalimin e policisë që i ndalon ata të jenë jashtë, gjatë atyre orëve, përveç për arsye të tilla si shëtitja e një qeni, udhëtimi për në dhe nga puna dhe kapja e një treni ose fluturimi.

Franca ka raportuar mbi 34,000 vdekje të lidhura me virusin, një nga më të lartat në Evropë që nga 1 marsi.

Top Channel