Kim Kardashian

Kim Kardashian West, nëna e katër fëmijëve ka  mbushur 40 vjeç ditën e sotme.

Ajo ka linjë të re veshjesh në Mbretërinë e Bashkuar, është shfaqur në kopertinën e revistës Grazia së bashku me një intervistë rreth veshjeve të saj, ka dhuruar një milion dollarë në fondin e ndihmës armene dhe do të ketë një linjë të brendshmesh që do të nisë së shpejti, të quajtur KKW Home.

Natyrisht, të gjitha këto lajme u shpërndanë përmes llogarive të saj në rrjetet sociale. Ajo tani ka 190 milionë ndjekës në Instagram.

Sipas The Guardian, ka pak njerëz që përcaktojnë kohën në të cilën jetojmë si Kardashian Ëest. Në epokën e kapitalizmit, ku çdo person në rrjetet sociale është një produkt, ajo është mbretëreshë. Në botën pas të vërtetës, ku jetët tona nuk janë kuruar dhe nuk mund t’iu besohet asgjë, ajo arrin të jetë e kudogjendur, por çuditërisht joreale; ekzistenca e saj e njohur në mënyrë të zakonshme, prindërit, grindjet, veshja e rrobave,  thjesht ndodh që t’i shfaqet një publiku global. Ju mund të pyesni pse është kaq e famshme,  por ndoshta pyetja më interesante është se si?

Si mundet që një grua amerikane të tregtojë trupin dhe mënyrën e saj të jetesës aq me aftësi, sa të bëhet një njeri i famshëm global? Si mundet që dikush që thjesht poston imazhe të vetvetes të bëhet një nga figurat më përçarëse në kohët moderne? Pjesa më e madhe e vlerës së saj (këtë muaj, Forbes e vlerësoi atë me vlerë rreth 750 milionë dollarë) ka ardhur nga urrejtja, zilia, ose të dyja.

Pyetjet që rrethojnë pjesën e poshtme të saj, struktura e saj e kockave (mbushja dhe Botoxi, por jo kirurgji, thotë ajo) dhe vërtetësia e kanë dëmtuar karrierën e saj. Por për Kardashian West, kritika dhe publiciteti janë ndoshta vetëm e njëjta gjë.

E tillë është fuqia e saj e madhe që kur intelektualët e institucioneve duan të tregojnë një pikë të njohur për kulturën vulgare popullore, emri që ata kërkojnë është i saj. Kohët e fundit pyeta një redaktor të shquar të revistës pse fama e Kardashian West ka zgjatur kaq gjatë.

“Ka momente kur mendoj se Kim Kardashian duhet të jetë Andy Warhol i kohës sonë. Një mjeshtre e publicitetit. Por atëherë unë mendoj më mirë për të.  Është ajo që studiuesi i Rilindjes, Stephen Greenblatt e quan “vetë-arritje”, prezantimi i asaj dhe kush jeni, jo si diçka fikse dhe private, por si diçka që ju vetë e krijuat, pothuajse për mbijetesë”, thuhet në artikull.

Saktësisht sesa e famshme është bërë Kardashian West është pothuajse e pamundur të përcaktohet, duke pasur parasysh se ajo kontrollon nivelin e saj të famës. A do ta matnim interesin tonë për të kundrejt interesit të një brezi të hershëm për Jacqueline Kennedy Onassis ose Elizabeth Taylor, siç ndoshta do të dëshironte që ne të bënim?

Shumica e personave të famshëm me arritjen e saj mbështeten në ruajtjen e privatësisë së mjaftueshme për të ruajtur statusin e tyre (sa dimë për Tom Hanks?); Mungesa e privatësisë së Kardashian West është statusi i saj.

FOTO GALERI
1/15

Top Channel