Dieta, ushtrimet, të ushqyerit – zgjidhje për problemet e çdo gruaje.

Nëse një grua dëshiron të duket bukur, duhet t’i përmbahet gjithë kësaj.Nga ana shëndetësore, në mënyrë që një grua të mbrojë dhe parandalojë sëmundjet e zemrës dhe mundësinë e një goditje në tru, rekomandohet më shumë: fruta, oriz kafe në vend të atij të bardhë, sa më shumë pulë, peshk, fasule dhe bishtajore.

Zgjedhja e ushqimit të shëndetshëm dhe planifikimi i vakteve të vogla të shpeshta është me të vërtetë gjëja më e rëndësishme. Gjithashtu, aktiviteti fizik rrit forcën e muskujve dhe kockave dhe eliminon problemet shëndetësore. Rekomandohen dy orë e gjysmë aktivitet të moderuar në ditë ose një orë e 15 minuta trajnim. Nëse jeni të zënë, atëherë rekomandohet të bëni 10,000 hapa në ditë, të ngjitni shkallët, të parkoni makinën larg nga destinacioni për të ecur më shumë. Rezultatet e ushtrimeve çojnë në humbje graduale të peshës dhe dieta duhet të forcohet.

Një dietë e shëndetshme, pa përdorimin e sheqerit, është gjithashtu e rëndësishme. Shmangni lëngjet e ëmbëlsuara dhe llojet e tjera të sheqerit. Në vend të kësaj blini sallatë ose arra.Ju gjithashtu duhet të zvogëloni stresin. Ndoshta nuk mund të shmanget plotësisht, por duhet të gjesh një mënyrë për të zbutur ndikimin. Për të zvogëluar stresin, provoni frymëmarrje të thellë, meditim, joga, masazh, ushtrime fizike.Gjithashtu, duhet të bëni kontrolle të rregullta nga një mjek që monitoron historinë tuaj mjekësore dhe që mund t’ju ndihmojë të qëndroni të shëndetshëm dhe nëse keni ndonjë pyetje, pyesni atë pa hezitim për të zgjidhur problemet.

Biseda me një mik, një anëtar të familjes, mund të ndihmojë në zgjidhjen e disa prej problemeve tuaja të rëndësishme. Bëni atë që ju përshtatet, bëni një jetë të shëndetshme, mos pini duhan, kufizoni alkoolin në një gotë në ditë.Nëse mjeku juaj ka përshkruar ilaçe, merrni ato rregullisht. Flini tetë orë për të pushuar sa më shumë dhe çdo problem mund të kapërcehet nëse mendoni pozitivisht.

Top Channel