Sooronbay Jeenbekov ka dhënë dorëheqja nga posti i presidentit të shtetit të Kirgistanit.

Presidenti dha dorëheqje pas presioneve të mëdha të opozitës dhe qytetarëve, të cilët nuk i pranuan rezultatet e fundit zgjedhore, ku partia në pushtet ka fituar bindshëm.

“Nuk dua të kujtohem si president që për shkak të tij është derdhur gjak si janë shtypur protestuesit”, njoftoi kabineti presidencial, raporton reuters.

Jeenbekov ka ftuar të mandatuarin për kryeministër të ri të vendit, Sadyr Japarov, i cili pritet që muajit të krijon qeverinë e re.

Top Channel