Pesë të vdekur nga përplasja në ajër e avionëve turistikë në Francë

10/10/2020 21:37

Pesë njerëz kanë vdekur sot kur një avion turistik dhe një avion tjetër më i lehtë u përplasën në ajër në perëndim të Francës.

Avioni më i vogël mbante dy pasagjerë kur u përplas me modelin turistik DA40 i cili kishte tre njerëz në bord.

Përplasja ndodhi rreth orës lokale 16:30 në Loches, tha zyrtarja e autoriteteve lokale Nadia Seghier.

Përfaqësues të saj shtuna se avioni më i lehtë ULM ra “në gardhin e një shtëpie por askush nuk u plagos në tokë”.

Të pestë pasagjerët në bordin e dy mjeteve ajrore humbën jetën.

Seghier tha: “Avioni u rëzua mbi gardhin e një shtëpie pa lënduar njerëz të tjerë, ndërsa më i madhi (DA40) ra disa qindra metra më lard në një zonë të pabanuar. Të pestë njerëzit e përfshirë vdiqën”.

Avioni turistik ishte ngritur nga Poitiers, rreth 100km larg Loches, ndërsa itinerarii fluturimti të mjetit më të vogël mbetet ende i paqartë.

Rreth 50 zjarrfikës kishin ardhur në zonë ndërsa policia e xhandarmëria bllokuan rrugët në vendin e përplasjes.

“Staf emergjencash ajrore erdhën nga Lyon për gjetjen e rrënojave”, njoftonte prefektura, pa dhënë detaje për identitetin e viktimave apo shkaqeve të përplasjes.

FOTO GALERI
1/3
Pesë njerëz kanë vdekur sot kur një avion turistik dhe një avion tjetër më i lehtë u përplasën në ajër në perëndim të Francës

Top Channel