Afrikë, numri i rasteve me Covid-19 shkon në mbi 1 milion e 536 mijë

07/10/2020 14:09

Në kontinentin e Afrikës është rritur në mbi 1 milion e 536 mijë numri i rasteve me koronavirus.

Sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon informacionet më të fundit mbi pandeminë, në gjithë kontinentin numri i rasteve është rritur në 1.536.806 ndërsa numri i viktimave shkon në mbi 37.000.

Numri më i lartë i viktimave nga COVID-19 deri më sot në kontinent është regjistruar në Afrikën e Jugut me 17.103 ndërsa në Egjipt janë regjistruar 6.001 dhe në Marok 2.410 vdekje.

Vendet me numrin më të madh të rasteve në kontinent janë Afrika e Jugut me 683.242 raste, Maroku me 137.248 dhe Egjipti me 103.902.

Në Mauritius nuk ka mbetur asnjë rast aktiv me COVID-19 ndërsa në Sejshelle dhe Eritre nuk janë raportuar vdekje deri më tani.

Ndërkohë, numri i të shëruarve në Afrikë ka arritur në 1.275.086.

Top Channel