Të gjithë e dinë që oqeani është një vend plot sekrete dhe mistere të pazgjidhura.

I thellë, jashtëzakonisht i madh dhe i frikshëm, kështu që ne nuk mund t’i kontrollojmë të gjitha, madje edhe me të gjitha përparimet teknologjike të dy dekadave të fundit.

Me sa duket, disa liqene duket se janë aq misterioze sa oqeani. Nëse keni vendosur ndonjëherë të kërkoni në fund të ndonjë liqeni, ju me siguri do të gjeni atje shumë objekte të hedhura. Por shuëmë prej tyre mund të jenë me të vërtetë intriguese dhe misterioze.

1. Një kryq prej mermeri i bardhë 11 metra me një statujë me madhësi të një truopi njeriu të Jezu Krishtit u gjet në fund të Liqenit Michigan.

2.Në shtator 2013, dy makina të ndryshkura u zbuluan në fund të Liqenit Foss, Oklahoma. Më vonë doli se këto makina kishin gjashtë trupa të pajetë. Njëra nga makinat përmbante trupa të tre adoleshentëve – Jimmy Allen Williams, 16 vjeç, Leah Gail Johnson, 18 vjeç dhe Thomas Michael Rios, 18,  të cilët u zhdukën pasi dolën për një shëtitje me makinë në vitin 1970. Trupat e tjerë u përkisnin tre pasagjerëve, John Alva Porter, 69 vjeç, Cleburn Hammack, 42 ​​vjeç dhe Nora Marie Duncan, 58 vjeç, e cila u zhduk në 1969. Me sa duket, ekzaminuesit mjekësorë kanë deklaruar se të gjashtë njerëzit vdiqën nga mbytja dhe vdekjet u gjykuan si aksidentale.

3.Në vitin 2015, një burrë që po zhytej në lumin Colorado afër kufirit të Arizonës dhe Kalifornisë bëri një zbulim mjaft të frikshëm. Me sa duket, burri u ndesh me dy skelete njerëzish të ulur në karriget e lëndinës rreth 40 metra nën ujë. Pas kësaj, burri raportoi incidentin në Zyrën e Sherifit të Qarkut La Paz. Policia dërgoi zhytësin e saj në vend dhe hetimi i tij zbuloi se skeletet ishin plastike. Këta skelete kishin edhe syze dielli.

4.Në vitin 2013, pajisjet zbuluan se kishte një aeroplan të zhytur në fund të Liqenit Norman në Karolinën e Veriut. Shumë ishin të hutuar për situatën, pasi nuk kishte raportime për një përplasje. Përveç kësaj, zhytësit nuk zbuluan ndonjë trup. Më vonë doli se avioni ishte i një gruaje të quajtur Barbara Anderson. Sipas saj, instruktorët e fluturimit që po përdornin avionin kishin harruar të vendosnin ingranazhin e kyçjes, kështu që avioni thjesht u fundos. Gruaja ishte në kërkim të avionit për një kohë të gjatë, pasi askush nuk kishte qenë në gjendje ta gjente atë.Anomalia e Detit Baltik është një objekt misterioz, me formë të çuditshme që u zbulua në qershor 2011 në dyshemenë e detit Baltik verior në qendër të Gjirit të Bothnia. Ky objekt i çuditshëm është 210 metra i gjatë (70 metra) dhe ai u shfaq në hidrocentral duke vendosur 300 metra (100 metra) poshtë valëve. Ekipi që zbuloi këtë objekt dhe e bëri një fotografi të tij pretendoi se imazhi kap një objekt rrethor me tipare që i ngjajnë rampave, shkallëve dhe strukturave të tjera që nuk prodhohen nga natyra.

5.Ka qindra spekulime dhe teori konspirative të ndryshme që rrethojnë këtë objekt misterioz, madje disa pretendojnë se është një UFO e mbytur, megjithëse sipas Volker Brüchert, një profesor i asociuar i gjeologjisë në Universitetin e Stokholmit, ky objekt është thjesht një depozitë akullnajore. Pavarësisht nga gjetjet, ekipi që zbuloi këtë objekt pohon se nuk është një strukturë natyrore.

6.Në vitin 2007, Mark Holley, profesor i arkeologjisë nënujore në Northëestern Michigan College, zbuloi një seri gurësh të rregulluar në një rreth 40 metra nën sipërfaqen e Liqenit Michigan. Grupi i gurëve është i rreshtuar në një vijë të gjatë, duke formuar një rreth të ngushtë me të përsosur. Formacioni besohet të jetë mbi 10,000 vjet i vjetër. Ka disa gjëra unike në lidhje me këtë marrëveshje. Para së gjithash, të gjithë matin pothuajse të njëjtën distancë në të gjithë. Përveç kësaj, një gur duket se ka një gdhendje të një mastodoni, një kafshë që i ngjan një elefanti që u zhduk mbi 10,000 vjet më parë.

FOTO GALERI
1/7

Top Channel