Në luftë me koronavirusin/ Mbi 21 milionë të shëruar në mbarë botën

14/09/2020 09:38

Numri i të shëruarve pas infektimit me koronavirusin e ri (COVID-19) në mbarë botën ka shkuar në mbi 21 milionë.

Gjithsej 21.031.016 persona janë shëruar nga virusi në gjithë globin, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë.

Shifrat më të larta të të shëruarve janë regjistruar në SHBA (3.974.949), Indi (3.780.107), Brazil (3.573.958), Rusi (876.225) dhe Kolumbi (599.385)

Ndërkaq, në Turqi, deri më tani janë shëruar 258.833 njerëz. Pas shfaqjes në Kinë në dhjetor të vitit të kaluar, koronavirusi është përhapur gati në gjithë globin.

Deri më tani, në mbarë botën janë konfirmuar 29.185.779 raste me virusin, ndërsa 928.287 njerëz kanë humbur jetën.

Top Channel