Fotot/ ‘Dje dhe Sot’, si ka ndryshuar planeti Tokë me kalimin e viteve

14/09/2020 11:14

Qytetet në të gjithë botën janë duke u zgjeruar e zhvilluar për shkak të rritjes së popullsisë dhe ndikimit të teknologjisë.

Nëse kemi në sirtar një foto të para disa kohëve dhe bëjmë një foto aktuale në po të njëjtin vend, do të jetë shumë e vështirë për të kuptuar se ndodhemi në të njëjtin ambient.

Imazhet e mëposhtme flasin për ‘mrekulli’ tokësore që kanë ndodhur me kalimin e kohës. Që nga zgjerimi i qyteteve e deri në shkrirjen e akullnajave, planeti Tokë po ndryshon dita ditës.

Por ky zhvillim ka edhe anë negative, siç është shkatërrimi i zonave të gjelbra, të cilat sigurojnë oksigjenin në planet dhe faktori kryesor i ndryshimit është njeriu.

 

 

FOTO GALERI
1/25

Top Channel