Palestina dënon marrëveshjen e normalizimit Bahrein-Izrael, të ndërmjetësuar nga SHBA

12/09/2020 20:22

Autoriteti Palestinës ka dënuar sot marrëveshjen e ndërmjetësuar nga SHBA për normalizimin e lidhjeve Bahrein-Izrael.

Zyrtarët akuzuan Bahrein për tradhti ndaj popullit të shtypur palestinez dhe e quajtën marreveshjen “një thikë pas shpine ndaj të drejtave kombëtare të popullit të Palestinës dhe kauzës së tyre”.

Përfaqësuesi i Organizatës për Çlirimin e Palestinës, Ahmed Majdalani tha: “Deluzioni i administratës amerikane se mund të bëjë paqe mes një shteti pushtues dhe vendeve arabe, pa tërheqjen e Izraelit nga territoret e pushtuara në Palestinë, është budallallëk politik”.

Ministria e jashtme e Autoritetit palestinez tha se po thërriste ambasadori e saj nga Bahreini.

Në mënyrë të ngjashme Autoriteti Palestinez dënoi dhe muajin e kaluar marrëveshjen e normalizimit të lidhjeve mes Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe dhe thërritën ambasadorin e tyre në Abu Dabi.

Presidenti amerikan Donald Trump njoftoi dje marrëveshjen e normalizimit mes Izraelit dhe Bahreinit.

“Ata do të këmbejnë ambasada e ambasadorë, fluturime direkte mes vendeve dhe do të bashkëpunojnë në disa sektorë”, tha Trump.

Lëvizja e bën Bahreinin vendin e katërt arab që vendos lidhje të plota diplomatike me Izraelin pas Egjiptit, Jordanisë dhe Emirateve të Bashkuara Arabe.

Top Channel