Babai e tre fëmijët vriten në shtëpi nga vëllai i gruas që më pas kthen armën nga vetja

07/09/2020 18:32

Një baba dhe tre fëmijët e tij janë qëlluar për vdekje në shtëpinë e tyre familjare, nga daja i fëmijëve, që më pas qëlloi drejt vetes në fundjavë në një qytezë pranë Torontos në Kanada.

48 vjeçari Mitchell Lapa ka vrarë Chris Traynor, 50 vjeç, dhe tre fëmijët e tij me moshë 11, 15 e 20 vjeç, kur erdhi i paftuar në shtëpinë e tyre në Oshawa, 60km në lindje të Torontos.

Bradley Traynor, 20 vjeç, Adelaide Traynor, 15 vjeçe, dhe Joseph Traynor 11, vdiqën të gjithë në masakrën e të premtes, ku u plagos gjithashtu nëna 50-vjeçare e familjes Loretta.

Lapa u identifikua më vonë si daja i fëmijëve dhe gjithashtu vdiq nga një plagë plumbi që e kishte shkaktuar vetë.

“Hetuesit kërkojnë të flasin me këdo që e njihte sulmuesin Mitchell Lapa, pasi kërkojnë të kuptojnë më thellë motivimin për këtë masakër,” tha policia e Durham.

Ngushëllimet erdhën gjerësisht për familjen Traynor në rrjetet sociale ku anëtarët e saj përshkruheshin si bujarë e të kujdesur, si dhe të përfshirë në komunitetin vendor të sporteve.

Fqinjët e shtangur nga tragjedia i përshkruanin ata si të përkushtuar për njëri-tjetrin.

“Familja Traynor ishin anëtarë të dashur dhe të përfshirë në komunitetin e Oshawa,” thuhej në një faqe të mbledhjes së fondeve për varrimin e tyre.
Drejtoresha e shkollës katolike të Durham ofroi mbështetje për nxënësit dhe familjet që njihnin familjen Traynor.

“Fjalët nuk mund ta shprehin tronditjen tonë për këtë ngjarje të tmerrshme. Komuniteti katolik i rrënjosur te besimi, lutet për anëtarët e familjes dhe të tjerë të prekur nga ky lajm shkatërrues”, tha Tracy Barill.

Policia po punon për zbardhjen e shkaqeve të masakrës.

FOTO GALERI
1/7
Adelaide Traynor 15 vjece, e vrare ne masakren e te premtes

Top Channel