​863.679 viktima dhe më shumë se 26 milionë të infektuar në botë me COVID-19

03/09/2020 16:37

Pandemia e koronavirusit ka marrë të paktën 863,679 jetë në të gjithë botën që kur sëmundja shpërtheu në fund të dhjetorit në Kinë, sipas të dhënave më të fundit të AFP-së të enjten dhe ka infektuar më shumë se 26 milionë njerëz.

Më shumë se 26,074,140 njerëz të infektuar janë konfirmuar zyrtarisht që nga fillimi i epidemisë, nga të cilat të paktën 17,071,200 konsiderohen të kuruar sot.

Deri të mërkurën, kishte 5,944 vdekje dhe 265,250 infeksione të reja në të gjithë botën.

Vendet që regjistruan vdekjet më të reja në bilancet e tyre më të fundit janë Brazili (1184), Shtetet e Bashkuara (1080) dhe India (1043).

SHBA goditet më rëndë kur bëhet fjalë për numrin e të vdekurve dhe të infektuarve.

185,752 njerëz nga 6,115,030 të infektuar vdiqën, sipas Universitetit Johns Hopkins dhe të paktën 2,231,757 njerëz u deklaruan të kuruar.

Pason Brazili me 123.780 vdekje nga 3.997.865 të infektuar, India me 67.376 vdekje (3.853.406 të infektuar), Meksika me 65.816 vdekje (610.957 të infektuar) dhe Britania e Madhe me 41.514 vdekje (338.676 të infektuar).

Peruja ka numrin më të lartë të vdekjeve për frymë, 89 për 100.000 banorë.

Ata ndiqen nga Belgjika me 85, Spanja me 62, Britania e Madhe me 61 dhe Kili me 59.

Amerika Latine dhe Karaibet patën 282.980 vdekje nga 7.514.827 të infektuar të Enjten, Evropa 216.845 vdekje (4,061,430 të infektuar), Shtetet e Bashkuara dhe Kanada 194,923 vdekje (6,244,721 të infektuar), Azia 100,879 vdekje (5,427,187 të infektuar), Lindja e Mesme 37,014 vdekje (1,526,761 të infektuar), Afrika 30,316 vdekje (1,269,758 të infektuar) dhe Oqeani 722 vdekje (29,460 të infektuar).

Top Channel