(Fotot) Afganistan/ Përmbytjet shkaktojnë të paktën 100 viktima, mes tyre gra dhe fëmijë

26/08/2020 17:08

Numri i njerëzve që humbën jetën në fatkeqësinë e përmbytjes në provincën Parvan, e vendosur në veri të kryeqytetit Afganistan Kabul, ka shkuar në të paktën 100.

Ghulam Bahauddin, drejtor i Agjencisë për Fatkeqësitë Natyrore në Afganistan, tha të mërkurën se të paktën 100 njerëz vdiqën dhe 250 u plagosën në fatkeqësinë e përmbytjes në provincën Parvan.

Bahauddin deklaroi se përpjekjet e shpëtimit janë duke vazhduar, por ato nuk kanë mjete të mjaftueshme për të kryer punën dhe deklaroi se ata nuk mund të thonë saktësisht se sa njerëz humbën jetën në fatkeqësinë e përmbytjes.

Zëdhënësi i Shtetit Parvan Wahida Shahkar deklaroi se banorët  u përballën me një katastrofë përmbytjeje në mesnatë ku shumë shtëpi u dëmtuan në kryeqytetin krahinor, Çarikar, për shkak të përmbytjeve.

Në deklaratën e bërë nga administrata, thuhej se shtrirja e fatkeqësisë së përjetuar i tejkaloi mundësitë e ndihmës lokale në dispozicion. Në deklaratë, thuhej se autoritetet vizituan rajonet e prekura nga përmbytjet, dhe ata prisnin mbështetje nga kryeqyteti Kabul.

Në pranverën e vitit të kaluar, 18 mijë njerëz u prekën nga përmbytjet në Afganistan dhe më shumë se 10 mijë shtëpi u dëmtuan.

FOTO GALERI
1/12

Top Channel