Rusia thotë se ka nisur testimet e sistemit të ri të mbrojtjes ajrore S-500

24/08/2020 21:41

Zv. kryeministri Yuri Borisov tha sot në forumin Ushtria-2020 se Rusia ka nisur testimet zyrtare të sistemit të ri të mbrojtjes ajrore S-500.

“Fakti është se kanë nisur testimet shtetërore për konfigurimin e sistemit S-500, i cili është tashmë i gatshëm në konfigurimet e thjeshtuara, ndërsa po sigurohej pajisjet për prodhimin e tij në seri”, tha zv. kryeminsitri.

Ndërsa zv. ministri i mbrojtjes Alexei Krivoruchko kishte thënë në shkurt se specialistët e ushtrisë po testonin sistemin e fundit që sipas tij nuk ka rivalë në botë, dërgesat e të cilit pritet të nisin në 2025.

Ministri i mbrojtjes Sergei Shoigu tha se Rusia po bën prej vitit të kaluar trajnimet e specialistëve për operimin e sistemit të ri në Akademinë ushtarake dhe të Forcave Ajrore në Tver.

FOTO GALERI
1/3
Zv. kryeministri Yuri Borisov tha se Rusia ka nisur testimet zyrtare të sistemit të ri raketor

Top Channel