Me 10 çmime Grammy, një rekord 29 çmime Amerikane të Muzikës dhe pesë hit 1 në Billboard Hot 100, karriera e Taylor Swift ka parë një ngritje meteorike që nga ditët e para të saj si këngëtare.

E konsideruar si një nga artistët më të mirë botërorë në botë, ajo ka shitur miliona albume në të gjithë botën.

Taylor Swift është bërë artisti i parë që ka debutuar në numrin një në të dy tabelat Billboard 200 dhe Hot 100 në të njëjtën javë.

Albumi i ri i befasishëm i këngëtares 30-vjeçare ‘Folklore ’, arriti në kulmin e tabelës së albumeve në Billboard 200, dhe tani beqarja e saj kryesore e ‘Cardigan’ ka arritur në majën e Billboard Hot 100.

Albumi i ri i Taylor ka thyer disa rekorde që nga botimi i tij më pak se dy javë më parë, duke përfshirë 80.6 milionë dëgjime në Spotify në një ditë.

Autorja e hitit ‘Love Story ’u bë artistja e parë dhe e vetme femër në shekullin 21 që shënoi pesë albume numër një në studio në Mbretërinë e Bashkuar pasi rekordi i saj i ri “l folklori’ arriti në krye të listave.

‘Folklore ’shiti 37.060 kopje në javën e parë në Britani të Madhe, dhe të gjitha shitjet ndodhën në internet, pasi pandemia koronavirus do të thotë që ende nuk ka pasur lëshime fizike në dyqane.

Taylor kënaqi fansat e saj me publikimin e befasishëm të albumit të tetë në studio, dhe ajo zbuloi se imagjinata e saj kishte “vrapuar e egër” gjatë pandemisë koronavirus, dhe se ‘Folklori” “është rezultati”.

Duke sqaruar se nga kishte ardhur frymëzimi i saj gjatë bllokimit të Covid-19, ajo shkroi: “Filloi me imazhe. Vizualet që më lanë në mendje dhe më nxorën kureshtjen”.

“Një përrallë që bëhet folklor është ajo që kalohet poshtë dhe pëshpëritet rreth. Ndonjëherë edhe këndohet. Linjat midis fantazisë dhe realitetit dhe kufijtë midis së vërtetës dhe trillimeve bëhen pothuajse të padiskutueshme. Spekulimet, me kalimin e kohës, bëhen fakt. Mitet, fantazma histori dhe përralla. Përralla dhe shëmbëlltyra. Thashethemet dhe legjenda. Sekretet e dikujt të shkruara në qiell për të parë të gjithë. Në izolim imagjinata ime ka dalë e egër dhe ky album është rezultati, një koleksion këngësh dhe tregimesh që rrodhën si një rrjedhë e vetëdijes. Unë i kam thënë këto histori në maksimumin e aftësisë sime. Tani varet nga ju t’i kaloni ato,” ka thënë Taylor.

Top Channel