Florida shpall gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të uraganit Isaias

31/07/2020 22:44

Guvernatori i Floridës, Ron DeSantis sot shpalli një gjendje të jashtëzakonshme për qarqet në brigjet e Atlantikut, ndërkohë që uragani Isaias pritet të godasë shtetin amerikan sonte, pas së cilës do të niset drejt veriut.

Uragani ndjek një shpejtësi maksimale të erës prej 120.7 kilometra në orë dhe aktualisht po shkatërron pjesët juglindore të Bahama dhe Ishujt Turks dhe Caicos, tha në Twitter Qendra Kombëtare e Uraganit Kombëtare e SHBA (NHC).

NHC thotë se shirat e dendur mund të godasin Florida Jugore, Qendrore dhe Lindore sonte vonë dhe pjesët lindore të Karolinës së Veriut dhe Jugut deri javën e ardhshme, duke shkaktuar përmbytje në zonat e ulëta.

“Situata është shumë e ndryshueshme,” tha DeSantis në një konferencë shtypi.

“Tani është koha e duhur për të përgatitur çantën e shpinës për raste urgjente, nëse nuk e keni tashmë,” shtoi ai.

Plazhet publike, parqet dhe fushat e golfit gjithashtu do të mbyllen të premten.

Isaias është forcuar dhe bie në kategorinë e parë të stuhive, megjithëse ishte parashikuar të arrinte në kategorinë e dytë. Ai parashikohet të prekë kryesisht pjesët qendrore dhe lindore të Florida, përpara se të vazhdojë në veri.

FOTO GALERI
1/9

Top Channel