Theu karantinën dhe shkoi në festë, Spanja gjobit me 10,400 euro princin e Belgjikës

11/06/2020 11:00

Thyerja e karantinës muajin e shkuar i ka kushtuar princit të Belgjikës, Joachim-it një gjobë prej 10.400 eurosh, faturuar nga Spanja.

28-vjeçari udhëtoi nga Belgjika drejt Andaluzisë, Spanjë më 24 maj si pjesë e një internshipi. Ai u gjobit pasi theu rregullin e karantinimit prej 14 ditësh, pas arritjes në Spanjë.

Po kështu, nga ana e tij, Joachimi e ka pranuar që i ka thyer rregullat e izolimit. Vizita e tij në Spanjë i ka kushtuar shumë pasi vetëm dy ditë më vonë, ai rezultoi pozitiv me koronavirus, ku dyshohet se shkak ishte marrja pjesë në një festë në qytetin e Cordoba-s.

Sipas një artikulli të publikuar në të përditshmen “El Pais” në festë ishin të ftuar 27 persona, ndërkohë që rregullat e izolimit në Cordoba lejonin mbledhjen e jo më shumë se 15 personave.

FOTO GALERI
1/3

Top Channel