Nuk ka marrëveshje/ Opozita parlamentare s’gjen dakordësi me Ramën, i cili kërkon ndihmën e Bashës

11/06/2020 00:43

Raundi i parë i dialogut mes Kryeministrit Edi Rama dhe drejtuesve të opozitës parlamentare nuk prodhoi rezultat. Kryeministri përsëriti disa herë se marrëveshja me PD-në dhe LSI-në nuk preket, ndërsa opozita e re paralajmëroi nismë për ndryshimin e Kushtetutes për hapjen e listave.

Opozita parlamentare nuk lëshoi asnjë nga kërkesat e saj në tryezë. Përballja nuk ishte e lehtë ndërsa nuk munguan as akuzat për trafikim dhe kërcënim deputetësh.

Në kushtet kur marrëveshja me opozitën jashtëparlamentare nuk preket, Edi Rama kërkoi ndihmën e Lulzim Bashës për të bindur deputetët që dolën nga listat e tij.

Palët pritet të zhvillojnë një raund tjetër bisedimesh në përpjekje për të gjetur konsensus.

Top Channel