Kosovë/ Shtatë të shëruar dhe vetëm një rast i ri me Covid-19

27/05/2020 22:08

Sot në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 267 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, me SARS-CoV-2 është konfirmuar vetëm një rast.

Rasti pozitiv është rast kontakti nga komuna e Vushtrrisë. Sot janë shëruar 7 pacientë duke çuar totalin në 801.

Nga data 08 shkurt deri sot, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 13.992 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe prej tyre pozitive rezultojnë gjithsej 1.048 raste, me gjithsej 30 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

Top Channel