Shtëpia e Bardhë ka njoftuar një ndalim të udhëtimit në Shtetet e Bashkuara nga Brazili për shkak të përhapjes së koronavirusit.

Sekretari i shtypit Kayleigh McEnany tha në një deklaratë të Dielën në mbrëmje se ndalimi vlen për të gjithë shtetasit e huaj që kanë qenë në Brazil të paktën për 14 ditë para se të niseshin për në SH.B.A.

Trump paralajmëroi javën e kaluar se po konsideronte kufizime për Brazilin.

Presidenti tashmë ka ndaluar udhëtimet nga Mbretëria e Bashkuar, Evropa dhe Kina, të gjitha këto janë goditur rëndë nga virusi. SHBA ka numrin më të madh të rasteve në botë të COVID-19 dhe ka regjistruar afro 100,000 vdekje.

Top Channel