Koronavirusi “kyç” njerëzit brenda! Anulohet festa më e madhe popullore në botë

21/04/2020 15:10

Për shkak të pandemisë së koronës, këtë vit nuk do të zhvillohet festa tradicionale e birrës në Bavari. Ajo është festa popullore më e madhe në botë e organizohet nga shtatori deri në tetor.

Asgjë nuk është kaq e rëndësishme për bavarezët festa e birrës, e njohur ndryshe si festa e tetorit. Por virusi i Coronës bën që të anulohet edhe kjo festë, që çdo vit tërheq deri në 6 milionë vizitorë. Anulimi bëhet për herë të pas 73 vjetësh.

“Na dhemb, dhe është për të ardhur shumë keq”, tha kryeministri bavarez, Markus Söder. Por rreziku i infektimit do të ishte shumë i madh. Sepse në këtë festë vijnë vizitorë nga e gjithë bota për të festuar në tendat e ngritura e që janë të mbushura plot me njerëz. E masat kufizuese dhe distanca sociale sikur nuk shkojnë me atmosferën tipike të kësaj feste tradicionale./DW

Top Channel