Franca zbulon më shumë se 1,000 të infektuar Covid-19 në aeroplanmbajtëse

20/04/2020 21:02

Marina franceze po heton se si koronavirusi ka infektuar më shumë se 1,000 marinarë në bordin e aeroplanmbajtëses së saj kryesore Charles de Gaulle, e cila ka nisur tashmë një proces të gjatë dezinfektimi që prej kthimit në bazën e Toulon disa ditë më parë.

Vetëm 20 nga detarët janë shtruar në spital dhe 1 në kujdes intensiv, tha komandanti Eric Lavault.

Nga katër ushtarakë amerikanë që shërbenin në Charles de Gaulle si pjesë e programit të këmbimeve, vetëm dy rezultuan të infektuar.
Duke iu përgjigjur pyetjeve në komisionin e mbrojtjes, Lavault insistonte se kapiteni ishte përpjekur të ruajte distancimin mes ushtarakëve.
Një shpërthim i ngjashëm epidemie ndodhi më herët në aeroplanmbajtësen amerikane USS Theodore Roosevelt çka soli shkarkimin e kapitenit të saj dhe dorëheqjen e sekretarit të marinës.

Marina franceze nuk u prek shumë nga skandali por ministri i mbrojtjes u mor në pyetje në komisionet parlamentare.
Ministri Florence Parly tha se 1,081 detarë nga ekuipazhi prej 2,300 njerëz i Charles de Gaulle ka rezultuar pozitiv deri tani. Ai u justifikua se gjatë lundrimeve kishte pasur dhe gazetarë në bord dhe një ndalesë ishte kryer në portin Brest në mes të marsit.
Parly shtoi se në Detin e Veriut temperaturat kishin rënë në -5 gradë, ndërsa në datat 4-5 prill kishte ndodhur rritja e numrit të infektimeve pas skanimit të mushkërive te të dyshuarit.

FOTO GALERI
1/4

Top Channel