Turqia hap dyert për emigrantët drejt Evropës; Qindra mësyjnë pikën tokësore drejt Greqisë

28/02/2020 21:54

Greqia ka përdorur sot gazlotsjellës ndaj qindra emigratëve që ishn mbledhur në pikën e saj topkësore me Truqinë, disa orë pasi Ankaraja tha se nuk do t’i ndalojë më ata të vërshojnë drejt Evropës.

Skena të dëshpëruara shiheshin sot në pikën kufitare pranë qytetit turk Edirne pasi policia dhe rojet kufitare turke u urdhëruar të qëndronin indiferentë duke lejuar qindra njerëz të kalonin.

Pas një vërshimi fillestar forcat greke mbyllën me shpejtësi kalimin por u detyruan të përdornin gaz lotsjellës për t’i sprapsur ata.

Greqia e Turqia kanë një kufi natyral lumor në Erdine por teritori turk vjen duk eu zgjeruar nga perëndimi i ndarjes dhe ana greke është e ndarë me gardh.

FOTO GALERI
1/11

Top Channel