VDEKJA NGA LART / Kam vrarë një fëmijë me dron, e pashë të vdiste – Eprorët më thanë se ishte “vetëm një qen”’

07/02/2020 11:17

Brandon Bryant shikonte me tmerr kur një fëmijë u shfaq në ekranin infra të kuq përpara tij …në të qindat e sekondës më vonë një flash i ndritshëm mbuloi gjithçka në ekran.

Ishte shkurti i vitit 2007 dhe Airman Brandon i SHBA sapo kishte lëshuar një bombë supersonike të drejtuar nga lazeri nga droni Predator që synonte një ndërtesë në Afganistan nga stacioni i kontrollit në Las Vegas, 7.500 milje larg.
Ai po godiste një luftëtar armik që besohej të ishte brenda – por në minutën e fundit ai pa një fëmijë të vogël duke u futur- e pa me Lenten e zmadhimit te dronit ndersa goditi edhe raketa Hellfire.
Eshtë një imazh që e ka ndjekur prej kohësh, edhe pse eprorët e Forcave Ajrore këmbëngulnin që fëmija ishte në të vërtetë një qen.
Trembëdhjetë vjet pas këtij misioni, i njëjti lloj rakete që Brandon u qëllua u përdor për të vrarë gjeneralin iranian Qasem Soleimani ndërsa ishte në një udhëtim në Bagdad në janar, duke rikthyer tensionet në Lindjen e Mesme.
Dronët janë bërë arma përcaktuese e luftës në shekullin XXI.
Por të gjesh njerëz të mjaftueshëm për të komanduar terminatorët pa fluturim ajri mund të jetë e vështirë – mungesa e pilotëve besohet të jetë problem me programin e dronëve.
Kjo është pjesërisht sepse operatorët e telekomanduar janë zbuluar se vuajnë nivele më të larta të “shqetësimit psikologjik” sesa grupet e tjera ushtarake.
Dhe Brandon e di për tmerrin e punës më mirë se shumica – kur ai u largua nga Forca Ajrore në 2011, ai u diagnostikua me çrregullim të stresit post-traumatik.
Tani ai denoncon publikisht atë që bëri në kohën kur komandonte dronët, dhe u tërbua kur pa se ata ishin përdorur në vrasjen e Soleimani.
“Ne nuk kemi nxjerë mësime nga e kaluara”, thotë Brandon për Sun Online.
“Ne ende po bëjmë gjëra jo si nazistët, por më keq se nazistët.”
Këtu, ai ndan historinë e tij djallëzore të shiut të vdekjes dhe shkatërrimit që lëshonte nga qielli.
Brandon ishte një “sensor”, do të thotë se ai veproi si sytë e dronit, duke kontrolluar sistemet e tij të kamerave të shumta dhe ishte përgjegjës për shënjestrimin e armëve të tij së bashku me një pilot që drejtonte navigimin.
Ai ende kujton sulmin e tij të parë ndaj tre burrave në Afganistan.
Dy nga burrat u copëtuan dhe u vranë menjëherë – i treti ishte akoma gjallë.
“Unë pashë gjurmët e gjakut jashtë këmbës së tij,” thotë Brandon. “Pastaj e pashë që ai të qetësohej”.
Në ekranin e tij të imazhit termik, ai shikoi që viktima të kishte një vdekje e tmerrshme në agoni, trupi i tij ngadalë u venit nga e bardha e ngrohtë në të zezë të ftohtë të kapur nga rrezet infra të kuqe.
Në momentin që goditi raketën, një anëtar i skuadronit të Brandon me britmë të lumtur tha: “SPLASH!”
“Ai imazh në ekran është akoma në kokën time,” i thotë Brandon Sun Online. “Kurdoherë që mendoj për të, më lëndon akoma.”
Dhe ai nuk mund të shihte larg – Brandon u urdhërua të mbante sytë në skenën e mërzitshme në rast se dikush vinte të merrte kufomat.
Megjithë mijëra milje midis vendit ku ishte ulur dhe vendit ku ishin viktimat e tij, ai ndjeu vdekjen e tyre nga afër.
Gjatë ndërrimit të tij, droni i tij Predator i thyer në qiellin e natës Afganistan, armët e tij kishin për qëllim një kompleks bujqësor të qetë mijëra metra më poshtë.
Brandon ishte duke parë skenën e cila dukej plotësisht e shkretë, përveç disa kafshëve, por atij do t’i thuhej një objektiv i rëndësishëm ishte brenda.
Brandon nuk u informua se kush ishte ky person apo pse ata ishin në shënjestër – gjithçka që ai e dinte ishte se ishte detyra e tij të mbante një lazer që kishte për qëllim ndërtesën kryesore për të udhëhequr raketën Hellacard 95,000 $.
Urdhrat e tij për të qëlluar erdhën në kufjen e tij nga një person tjetër, “kontrolluesi i sulmit të terminalit të përbashkët” ose “JTAC”.
Pasi raketat u larguan nga krahu i dronit, detyra e Brandon ishte të zmadhonte objektivin më të vogël të mundshëm në mënyrë që lazeri i tij të mund ta drejtonte raketën më saktë.
“Një fëmijë vrapon dhe përpiqet të hyjë në ndërtesë,” thotë Brandon.
Ai mendon se fëmija me siguri kishte dëgjuar raketën në hyrje dhe ishte përpjekur të strehoet – vetëm për t’u hedhur në erë momente më vonë.
Në panik, Brandon e pyeti nëse dikush tjetër që po shikonte fëmijën pak para goditjes së raketës.
“Skenari” i tij, një analist i imazhit që shikoi videot e dronit dhe komunikoi me Brandon përmes një programi chat, i tha atij se figura ishte një qen.
Sot Brandon jeton në qytetin e tij të lindjes Missoula, Montana.

FOTO GALERI
1/16
Brandon Bryant, 34 vjeç, ishte një operator i dronit në Forcën Ajrore të SH.B.A.-së ndërmjet 2006 dhe 2011

Top Channel