Virusi vrasës në Kinë: Shkencëtarët mendojnë se janë 1.700 të prekur përkundër vetëm 50 rasteve të konfirmuara

18/01/2020 12:37

Epidemia misterioze e virusit që po përhapet në Kinë ka prekur në të vërtetë mijëra njerëz, besojnë shkencëtarët. Por frika egziston per perhapjen e semundjes. 440 milione kineze do udhetojne shume shpejt per festimet e vitit te ri kinez.

Ka pasur vetëm 50 raste të konfirmuara të virusit të rid he të panjohur, por ekspertët vlerësojnë se shifra është afër 1700.
Sipas BBC deri më tani, sëmundja vrasëse, e cila u shfaq në qytetin Ëuhan në dhjetor, ka vrarë dy persona.
Qendra MRC me qendër në Londër për Analizën Globale të Sëmundjeve Infektive në Imperial College London, publikoi studimin të Premten dhe tha se numri i të prekurve në qytet mund të jetë “një total prej 1,723”.
Të Shtunën, autoritetet shëndetësore kineze zbuluan se kishin edhe katër raste të pneumonisë pas një shpërthimi të asaj që besohet të jetë një lloj i ri koronavirus.
Koronaviruset janë një familje e gjerë e viruseve, por ka vetëm gjashtë dihet se infektojnë njerëzit – virusi i ri vrasës do të ishte i shtati.
Simptomat e virusit duken si një ftohje e zakonshme, por kalon më pas me simptoma të rënda akute të frymëmarrjes (Sars), një sëmundje e cila vrau 774 nga 8,098 personat e infektuar në Kinë në vitin 2002.
Analiza e kodit gjenetik të virusit të ri tregon se është më e lidhur me Sars se çdo koronavirus tjetër njerëzor.
Të katër personat u diagnostikuan me pneumoni të enjten dhe janë në gjendje të qëndrueshme, tha Komisioni Shëndetësor Komunal Ëuhan në një deklaratë të botuar menjëherë pas mesnatës. Singapori dhe Hong Kongu kanë ekzaminuar pasagjerët e avionëve që shkojnë atje nga Ëuhan dhe autoritetet amerikane njoftuan masa të ngjashme duke filluar të Premten në tre aeroporte kryesore në San Francisko, Los Angeles dhe Neë York.
Ndërsa shpërthimi është përqendruar kryesisht në qytetin qendror kinez Ëuhan, ka pasur dy raste në Tajlandë dhe një në Japoni.
Shkencëtari për sëmundjet infective Profesor Neil Ferguson i tha BBC: “Unë jam thelbësisht më i shqetësuar sesa kam qenë një javë më parë.”
Ai është i “shqetësuar” për shkak të përhapjes së sëmundjes në vendet e tjera. Ai shtoi: “Që Ëuhan të ketë eksportuar tre raste në vende të tjera do të nënkuptonte se do të duhej të kishte shumë më tepër raste sesa ishin raportuar”.
Në total, Aeroporti Ndërkombëtar Ëuhan i shërben një popullsie prej 19 milion njerëzve, por vetëm rreth 3.400 udhëtojnë ndërkombëtarisht çdo ditë.
Që nga 16 janari, 2020, 41 raste përfshirë dy vdekje ishin konfirmuar në qytetin Ëuhan. Tre raste të konfirmuara u raportuan mes udhëtarëve, dy në Tajlandë dhe një në Japoni.
Shumica e rasteve kanë qenë të lidhura epidemiologjikisht me ekspozimin në një treg ushqimesh deti në Ëuhan i cili është mbyllur që nga 1 janari i vitit 2020 në përpjekje për të ndalur përhapjen.
Edhe pse të dy udhëtarët kanë një histori udhëtimi në qytetin Ëuhan, ata nuk vizituan tregun e prodhimeve të detit.
Zyrtarët kinezë thonë se nuk ka pasur raste që sëmundja të përhapet nga një person te tjetri.
Në vend të kësaj, ata thonë se virusi ka kapërcyer pengesën e specieve dhe vjen nga kafshë të infektuara në tregub e ushqimeve të detit dhe kafshëve të egra në Ëuhan.
Shpërthimi i fundit vjen përpara festave të Lunarit të Vitit të Ri, kur shumë udhëtarë kinezë do të udhëtojnë në qytetet e tyre të lindjes ose jashtë vendit.
Në total, qeveria kineze pret që 440 milione kineze të udhëtojnë me helkurudha dhe 79 milionë me avione gjatë kësaj periudhe

FOTO GALERI
1/8

Top Channel