Irani ka nisur më shumë se një duzinë raketash në dy baza në Irak që strehojnë forcat amerikane. Irani ishte zotuar të hakmerret pasi komandanti i saj më i fuqishëm ushtarak, gjeneral Qaseem Soleimani, u vra nga një sulm me avionë nga SHBA në aeroportin e Bagdadit.

Udhëheqësi Suprem i Iranit Ayatollah Khamenei tha se sulmi ishte “një shuplakë në fytyrë” për SHBA.

Çfarë dimë për aftësitë ushtarake të Iranit? Sa e madhe është ushtria e Iranit?

Ka një vlerësim prej 523,000 personash aktivë iranianë në një varg rolesh ushtarake, sipas Institutit Ndërkombëtar për Studime Strategjike, një qendër mendimi me bazë në Britaninë e Madhe.

Kjo përfshin 350,000 në ushtrinë e rregullt, dhe të paktën 150,000 në trupat e Gardës Revolucionare Islamike (IRGC).

Ekzistojnë edhe 20,000 persona të tjerë të shërbimit në forcat detare të IRGC. Ky grup operon një numër anije patrullimi të armatosur në ngushticën e Hormuzit, vendi i disa konfrontimeve që përfshinin cisterna me flamur të huaj në vitin 2019.

IRGC kontrollon gjithashtu njësinë e Basij, një forcë vullnetare që ka ndihmuar në shtypjen e mosmarrëveshjeve të brendshme. Kjo njësi mund të mobilizojë shumë qindra mijëra personel.

IRGC u krijua 40 vjet më parë për të mbrojtur sistemin islamik në Iran dhe është shndërruar në një forcë të madhe ushtarake, politike dhe ekonomike në vete.

Pavarësisht se ka më pak trupa sesa ushtria e rregullt, ajo konsiderohet forca ushtarake më autoritare në Iran, transmeton KosovaPress.

Operacionet jashtë vendit?

Forca e Qudsit, e cila u drejtua nga gjeneral Soleimani, kryen operacione sekrete jashtë vendit për IRGC dhe raporton drejtpërdrejt te lideri suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei. Ajo posedon rreth 5,000 trupa.

Njësia është vendosur në Siri, ku këshilloi elementë ushtarakë besnikë të presidentit sirian Bashar al-Asad dhe milicitë shiite që luftonin me ta. Në Irak, ajo ka mbështetur një forcë paramilitare të mbizotëruar nga shiitë, e cila ndihmoi për të mposhtur ISIS-in.

Sidoqoftë, SHBA thotë se forcat Quds ka një rol më të gjerë duke siguruar fonde, trajnime, armë dhe pajisje për organizatat që Uashingtoni i ka caktuar si grupe terroriste në Lindjen e Mesme. Këto përfshijnë lëvizjen Hezbollah të Libanit dhe Xhihadin Islamik palestinez.

Problemet ekonomike dhe sanksionet kanë penguar importet e armëve të Iranit, të cilat janë relativisht të vogla në krahasim me ato të vendeve të tjera të rajonit.

Vlera e importeve të mbrojtjes së Iranit midis 2009 dhe 2018 ishte ekuivalente me vetëm 3.5% të importeve të Arabisë Saudite gjatë së njëjtës periudhë, sipas Institutit Ndërkombëtar të Kërkimit të Paqes në Stokholm.

Importet më të mëdha të Iranit bëhen nga Rusia dhe Kina.

A ka Irani raketa?

Po – aftësitë raketore të Iranit janë një pjesë kryesore e aftësisë së saj ushtarake, duke pasur parasysh mungesën relative të energjisë ajrore në krahasim me rivalët si Izraeli dhe Arabia Saudite.

Një raport i Departamentit të Mbrojtjes së SHBA përshkruan forcat raketore të vendit si më të mëdhatë në Lindjen e Mesme, që përmbajnë kryesisht raketa me rreze të shkurtër dhe të mesme. Ai gjithashtu thotë se Irani po teston teknologjinë hapësinore për ta lejuar atë të zhvillojë raketa ndër-kontinentale, të cilat mund të udhëtojnë shumë më tej.

Sidoqoftë, programi i raketave me rreze të gjatë ka pasur ngecje në Iran si pjesë e marrëveshjes së bërthamore të vitit 2015 me vendet e huaja, sipas Qendrës së Shërbimeve Mbretërore të Bashkuara (RUSI). Por programi mund të ketë rifilluar, duke pasur parasysh paqartësinë për këtë marrëveshje.

Në çdo rast, shumë objektiva në Arabinë Saudite dhe Gjirin Persik do të jenë brenda kufijve të raketave aktuale të intervalit të shkurtër dhe të mesëm të Iranit, dhe ndoshta edhe objektivat në Izrael.

Në maj të vitit të kaluar, SHBA vendosi një sistem të mbrojtjes kundër-raketave ‘Patriot’ në Lindjen e Mesme ndërsa tensionet me Iranin u rritën. Kjo ka për qëllim të kundërshtojë raketat balistike dhe avionët e avancuar.

A ka Irani armë nukleare?

Irani aktualisht nuk ka një program të armëve bërthamore, dhe ka thënë më parë se nuk dëshiron një të tillë. Por ka shumë elementë që kërkohen dhe njohuri për të krijuar një aftësi bërthamore ushtarake.

Në vitin 2015, qeveria amerikane nën presidentin Barack Obama vlerësoi se Iranit i duheshin vetëm dy deri në tre muaj për të prodhuar mjaftueshëm materiale bërthamore për të bërë një armë.

Marrëveshja bërthamore e vitit 2015 midis Teheranit dhe gjashtë fuqive botërore – nga e cila presidenti aktual Donald Trump u tërhoq në vitin 2018 – vendosi limite  dhe kontrolle ndërkombëtare në aktivitetet bërthamore të Iranit.

Ai synonte ta bënte më të vështirë dhe të harxhonte kohë për të zhvilluar një material të shkallës së armëve.

Pas vrasjes së gjeneralit Soleimani nga forcat amerikane, Irani ka thënë se nuk do t’iu përmbahet këtyre kufizimeve. Por ai gjithashtu thotë se do të vazhdojë të bashkëpunojë me mbikëqyrësit bërthamorë të KB, IAEA.

Përkundër viteve të sanksioneve, Irani gjithashtu ka qenë në gjendje të zhvillojë aftësi të dronit.

Në Irak, dronët iranianë janë përdorur që nga viti 2016 në luftën kundër ISIS. Irani gjithashtu ka hyrë në hapësirën ajrore izraelite me dronë të armatosur të operuar nga bazat në Siri, sipas RUSI.

Në qershor të vitit 2019, Irani rrëzoi një aeroplan vëzhgimi amerikan, duke pretenduar se kishte shkelur hapësirën ajrore iraniane mbi ngushticën e Hormuzit.

Në vitin 2019, sulmet me avion dhe raketa dëmtuan dy objektet kryesore të naftës Saudite. Si SHBA dhe Arabia Saudite i lidhën këto sulme me Iranin, megjithëse Teherani mohoi çdo përfshirje dhe tregoi një pretendim përgjegjësie nga rebelët në Jemen.

A ka Irani aftësi për sulme kibernetike?

Pas një sulmi të madh kibernetik në vitin 2010 mbi objektet bërthamore iraniane, Irani ngriti aftësinë e vet në hapësirën kibernetike.

Trupat e Gardës Revolucionare Islamike (IRGC) besohet se kanë komandën e vet kibernetike, duke punuar në spiunazh tregtar dhe ushtarak.

Në vitin 2012, zyrtarët amerikanë fajësuan Iranin për një seri sulmesh kibernetike ndaj bankave amerikane që synonin të prishnin trafikun në faqet e tyre të internetit.

Një raport ushtarak amerikan në vitin 2019 thoshte se Irani kishte synuar gjithashtu kompanitë e hapësirës ajrore, kontraktorët e mbrojtjes, kompanitë e energjisë dhe burimeve natyrore dhe firmat e telekomunikacionit për operacionet e spiunazhit kibernetik në të gjithë botën.

Gjithashtu në vitin 2019, Microsoft tha se një grup hakerësh që “buron nga Irani dhe është i lidhur me qeverinë iraniane “kishte për objektiv sulmi fushatën presidenciale amerikane dhe u përpoq të depërtonte në llogaritë e zyrtarëve të qeverisë amerikane”.

Top Channel