“Frozen 2” me një miliard dollarë fitime, bëhet filmi i gjashtë i Disney-t që arrin këtë shumë fitimesh brenda vitit

16/12/2019 11:14

“Frozen 2” ka tejkaluar tashmë shumën prej një miliard dollarë fitimesh në zyrën botërore, pak më shumë se tre javë nga shfaqja e tij në kinema.

Kjo e bën atë filmin e gjashtë të kompanisë Disney që arrin në një miliard dollarë fitime në vitin 2019, shkruan DailyMail.

Vazhdimi i parashikuar i episodit të parë që u publikua në vitin 2013, “Frozen 2”, fitoi rreth 3.66.5 milionë dollarë brenda vendit dhe 1.666 milionë dollarë ndërkombëtarisht.

“Frozen 2” u publikua premierë në kinema në 22 nëntor, një javë para Ditës së Falënderimeve, dhe vendosi një rekord të ri të hapjes gjatë gjithë kohës për fundjavë për filmat e animuar, me 358.5 milionë dollarë, sipas Deadline.

Filmi la “The Lion King” (2019), në vendin e dytë në listën e fitimeve me 245.9 milionë dollarë fitime dhe “Toy Story 4” (2019) në vendin e tretë me 244.5 milionë dollarë.

Deri tani, filmi origjinal është filmi i animuar i renditur më së larti me fitime prej 1.28 miliardë dollarësh, i pa përshtatur për inflacionin. Kjo mund të tejkalohet shumë mirë nga vazhdimi në rritje.

Kristen Bell (Princesha Anna) dhe Idina Menzel (Mbretëresha Elsa) riprodhojnë rolet e tyre kryesore në vazhdim.

Në të, banda e personazheve fillon një udhëtim të ri që shkon përtej atdheut të tyre të Arendelle, vetëm kësaj radhe Anna bashkohet me Elsën për aventurën.

Duke kaluar një miliard dollarë fitime në pak më shumë se tre javë, “Frozen 2” tani është filmi i shtatë më i madh në të gjithë botën.

Vetëm javën e kaluar, Disney njoftoi se kishte më shumë se 10 miliardë dollarë në shitjet e biletave në të gjithë botën këtë vit.

FOTO GALERI
1/7

Top Channel