Aston Martin ka prezantuar Valkyrie AMR Pro, një vazhdimësi e Aston Martin Valkyrie dhe një interpretim më ekstrem i markës britanike për këtë supermakinë.

E dizenjuar me bashkëpunimin e Adrian Newey, krijuesi i Red Bullit në F1, kjo makinë Aston Martin është vetëm për pista, ku thuhet se mund të konkurrojë në mënyrë të barabartë me makinat LMP1 që garojnë në Lë Mansh.

Mendohet se mund të arrijë një shpejtësi maksimale prej 362 km/h, falë një motori V12.

Shasia me fibra karboni ka bërë që të jetë një makinë më e lehtë sesa paraardhësja e saj (1000 kg). Është bërë e ditur se do të prodhohen vetëm 25 makina të tilla.

FOTO GALERI
1/17

Top Channel