Itali, arratiset nga burgu, kapet një ditë më pas shqiptari

31/07/2017 00:00

Një shtetas shqiptar, i arratisur një ditë më parë nga një burg i Italisë, është arrestuar këtë të hënë nga forcat e rendit të vendit fqinj.

Sipas mediave italiane, bëhet fjalë për shtetasin Lekë Luca, bashkë me të cilin nga burgu në Çivitavekia u arratis edhe një person tjetër, edhe ai shtetas shqiptar.

Në hetimet për lokalizimin e tij u angazhuan agjentët e Njësisë Qendrore të Hetimeve, një strukturë që funksionon pranë policisë së burgjeve.

Luca është lokalizuar nga agjentët në një kasolle jo shumë larg burgut prej nga ishte arratisur. Ai është vënë re nga pronari i kasolles, një ish-pjesëtar i forcave të rendit që ka telefonuar më pas policinë.

Ndërkohë, hetuesit po vazhdojnë kërkimet për shqiptarin e dytë, Osvaldo Marku, i cili rezulton të jetë ndarë nga Luca pas arratisjes nga qendra e burgimit. Për kapjen e tij janë angazhuar njësi të shumta policore.

Mësohet se ndarja mes dy të dënuarve erdhi për shkak se pas kapërcimit të murit, Luca ka pësuar dëmtime dhe nuk ka mundur të vazhdojë.

Top Channel