Dhjetë maska të bëra vetë

09/06/2017 00:00

Të kesh një lëkurë të hidratuar, të butë dhe me shkëlqim nuk është e thënë të shpenzosh shuma marramendëse.

Janë produkte të  cilat gjithkush nga ne i ka në shtëpi dhe që mund të përdoren shumë lehtësisht, pa kosto të madhe dhe me sigurinë që i ke bërë vetë. Ja dhjetë maska për fytyrën të cilat ushqejnë lëkurën, heqin pikat e zeza dhe aknet.

Limoni- Pastron poret, dhe lufton pikat e zeza dhe aknet. Hidratues.

Argjili- Eleminon papastërtitë dhe dhuron shkëlqim. Pastrues

Karboni- E forcon por dhe i jep butësi lëkurës duke e pastruar. Eksfoliues.

Çokollata- Përmban antioksidant dhe lufton radikalet e lira. Hidratues.

Mjalti- Ushqen lëkurën në thellësi dhe lufton tharjen e saj.

Portokalli- Rregullon prodhimin e kolagjenit dhe elasticitetin. Antirudhë.

Avokado- Ndihmon lëkurën të ruajë elasticitetin. Antistres

Kivi- I jep vitamina organizmit dhe hidraton në thellësi. Ristruktures.

Kripa- Heq papastërtitë dhe oksigjenon lëkurën. Pastrues.

Kajsia- E pasur me vitamina i jep lëkurës shkëlqim. Zbutës.

Top Channel