Formula 1, Çmimi i Singaporit në shënjestrën e “Ferrari”

19/09/2015 00:00

Sebastian Vettel rikthehet në pole position pas gati dy vjetësh. Këtë të shtunë ka qenë ai më i shpejti në provat zyrtare të Singaporit, duke i dhuruar skuderisë së tij, “Ferrari”, një ditë për t’u mbajtur mend.

Gjermani ka bërë që kokëkuqja e tij të fluturojë, duke e ndalur kronometrin në kohën 1 minutë, 43 sekonda dhe 885 të mijëtat, duke lënë pas Daniel Riccairdo me “Red Bull”, që ka kapur një kohë rreth gjysmë sekond më të ngadaltë.

Në linjën e dytë të startit gjendet një tjetër kombinim “Ferrari”-“Red Bull”. Kimi Raikkonen ka regjistruar kohën e tretë më të shpejtë, ndërsa vendi i katërt ka qenë për rusin Danil Kvyat.

Kanë befasuar ndërkohë makinat “Mercedes” me paraqitjen e tyre të dobët. Të dyja makinat e argjendta ndodhen në linjën e tretë, me Hamilton në vendin e pestë dhe Nico Rosberg në të gjashtin.

Kishte rreth tre vjet që makinat e skuderisë “Ferrari” nuk arrinin të paraqiteshin kaq mirë në provat zyrtare të një Çmimi të Madh, kështu siç bënë në Marina Bay.

Rezultati i këtyre provave zyrtare konfirmon edhe një herë spektaklin që parashikohet në këtë Çmim të Madh të Singaporit, që do të zhvillohet të dielën në orën 13:50 e që do të transmetohet drejtpërdrejtë në Top Channel.

Renditja:

1 VET    Ferrari       1:43.885
2 RIC    Red Bull     1:44.428
3 RAI    Ferrari       1:44.667
4 KVY    Red Bull    1:44.745
5 HAM   Mercedes   1:45.300
6 ROS   Mercedes   1:45.415
7 BOT   Williams     1:45.676
8 VPN   Toro Rosso 1:45.798
9 MAS   Williams     1:46.077
10 GRO Lotus         1:46.413
11 HUL  Force India 1:46.305
12 ALO  McLaren     1:46.328
13 PER  Force India 1:46.385
14 SAI  Toro Rosso 1:46.894
15 BUT  McLaren     1:47.019
16 NAS  Sauber      1:46.965
17 ERI   Sauber      1:47.088
18 MAL  Lotus         1:47.323
19 STE  Manor        1:51.021
20 RSI  Manor        1:51.523

FOTO GALERI
1/14

Top Channel