Elbasan, valë procedimesh penale; 3 për mashtrim, 3 të tjera për agresion

28/05/2015 00:00

Strukturat e Policisë së Elbasanit, gjatë 24 orëve të fundit, kanë nisur procedimin në gjendje të lirë ndaj disa shtetasve, të cilët akuzohen për vepra penale të ndryshme.

Sipas një njoftimi zyrtar, nën procedim në gjendje të lirë kanë përfunduar shtetasit e identifikuar me iniciale M.M., A.B dhe I.H., të moshave nga 28 në 40 vjeç, pasi kanë fshehur të ardhurat e përfituara nga organizimi i lotarive të palejuara në lokalet e tyre.

Në vijim të veprimeve hetimore, atyre u janë sekuestruar si prova materiale një njësi qendrore, një monitor dhe një printer.

Një tjetër person që është përfshirë në “sitën” e institucioneve ligj-zbatuese është shtetasi G.Gj., 59 vjeç dhe banues në Elbasan, i cili sikundër dy të proceduarit e parë ka fshehur të ardhurat, duke manipuluar faturat e kasës fiskale të një pike karburanti.

Ndërkohë, i identifikuari me inicialet E.M. po mbikëqyret nga autoritetet për manipulim të aparatit matës të energjisë. Manipulimi u konstatua nga punonjës të OSHEE-së në Elbasan.

Veprime hetimore po ndiqen edhe ndaj tre personave të tjerë për “aksidente rrugore, vjedhje dhe plagosje me mjete të forta”.

Top Channel

Ironi e fatit, por që epilogun e pati me fund të lumtur. Marianna Scarano, infermiere në repartin e reanimacionit në Poliklinikën e Barit, zbuloi një ditë aty të shtruar bashkëshortin e saj. Marianna është prej nje viti në vijën e parë të frontit kundër sëmundjes me kolegët e saj. Makthi personal sakaq filloi kur i shoqi, Vincenzo u dërgua me urgjencë në spital pasi u ndje papritur keq, ndërsa niveli i oksigjenit në gjak i kishte zbritur në 93. Tamponi i doli pozitiv, dhe e cojne me urgjencë në terapi intensive. E shoqja nuk kishte menduar kurrë se do ta gjente aty. “ Mendova se do ta intubonin, thashë se nuk do t`ia kishte dalë dot. Ishte një tmerr, megjithatë nuk hoqa dorë për asnjë cast. Nuk flija dot natën. Ishte gati e paimagjinueshme, që pas stresit të përjetuar më pacientët në të gjithë këta muaj të kaluar në repartin e terapisë intensive, të përfundoja duke bërë infermieren e një njeriu aq të dashur për mua”, ka rrëfyer ajo. Për fat të mirë, më e keqja kaloi dhe Marianna tani thotë se mund të marrë frymë lirisht, pasi i shoqi ka dalë tashmë nga zona e rrezikut, ndërsa të dy shpresojnë ta hedhin sa më shpejt pas krahëve këtë eksperiencë të frikshme.
Top Channel/ “Pse ke ardhur në shtabin tim, makina është e pastër”/ Bardhi përplaset me policinë
Top Channel/ Lezhë, gati për zgjedhjet/ Dërgohen materiale zgjedhore
Top Channel/ Përgatitjet për zgjedhjet/ Shkodër, mbërrijnë materialet zgjedhore
Top Channel/ Vrasja e Pjerin Xhuvanit. Momenti kur “kërcet” arma
Top News – Deklaratë shokuese në Dibër/ Mziu- do ta pësoni njëlloj si ai i Elbasanit