Nigeri, me dhjetëra të vrarë nga Boko Haram

07/08/2014 00:00

Militantë të Boko Haram sulmuan qytetin Gwoza në verilindje të Nigerisë, duke vrarë me dhjetëra persona.

Ekstremistët ka detyruar banorët të largohen nga shtëpitë e tyre dhe i kanë vënë flakën komisariatit të policisë dhe ndërtesave të tjera publike. Banorët vendas janë shprehur për AFP se ushtria e kishte braktisur qytetin kohë më parë.

Sulmi në Gwoza erdhi disa javë pasi kryengritësit morën nën kontroll Damboan, një tjetër qytet, i cili ishte sulmuar disa herë nga terroristët.

Boko Haram kërkon të krijoi një shtet islamik në veri të Nigerisë. Më shumë se 10 mijë njerëz janë vrarë që nga nisja e kryengritjes në vitin 2009.

Top Channel