Një ndërtues nga Durrësi ka mbetur i plagosur pasi shpërthimit të
automjetit të tij në zonen e plazhit të Durrësit. Shpërthimi ndodhi,
teksa makina po lëvizte në aksin rrugor Ura e Dajlanit-Plepa, pranë
bllokut të vilave qeveritare.

Në automjetin tip Citroen me targa AA 759 EY ndodhej vetëm drejtuesi i mjetit i identifikuar si shtetasi Xhemal Çela, 45 vjeç, banor i Shkozetit. Nga shpërthimi makina është demtuar plotësisht, po drejtuesi i mjetit, me aktivitet në fushën e ndërtimit ka arritur të dalë prej saj.

Nga hetimet e para bëhet e ditur se shpërthimi është rezultat i aktivizimit të një sasie lënde eksplozive që ishte vendosur më parë në automjet. Grupi hetimor ka kryer veprimet e para në vendin e ngjarjes dhe nisur punën për zbardhjen e këtij krimi, duke nisur nga konstatimi i konflikteve të mundshme të të plagosurit.

I dëmtuar dhe i traumatizuar ai është dërguar në spitalin e Durrësit dhe me pas u transferua ne Spitalin Ushtarak ne Tirane per mjekim me te specializuar, pasi gjendja e tij eshte e rende.

Ne Spitalin Ushtrak nderkohe vazhdon te jete edhe kreu i komunes qender ne Vlore, i cili mbeti gjithashtu i plagosur rende nga nje atentat me bombe pak dite me pare.

Top Channel