Tiranë, 5 në pranga për trafik droge

01/06/2012 17:20

Policia e Tiranës arrestoi pesë persona nën akuzën e trafikimit të lëndëve narkotike.

Gjatë një operacioni të koduar “Poker”, unifromat blu prangosën shtetasit Maltin Lazaj, Haxhi Cani, Valter Lico, Ali Nelaj dhe Xhoni Karaj, të moshave nga 24 deri në 46 vjeç.

Arrestimi i tyre u bë pasi gjatë një periudhe tremujore të përgjimit rezultoi se ata konsumonin veprat penale të prodhimit, mbajtjes, shitjes dhe trafikimit të lëndëve narkotike.

Por gjatë hetimit ka rezultuar edhe se në këtë aktivitet kriminal janë të përfshirë edhe dy shtetas të tjerë. Lënda narkotike vinte nga fshatrat e Malësisë së Vlorës dhe mbahej në një furgon me targa të Tiranës, i lokalizuar në lagjen Kombinat, ku dhe jetonin zotëruesit e saj.

Policia tha se në zbatim të ligjit Antimafia është duke u hetuar edhe për blerje të pasurive të patundshme nga ana e tyre, duke përdorur të ardhurat e përfituara nga shitja e drogës.

Top Channel