Sarkozy takon kreun e FMN-së

08/10/2011 00:00

Presidenti francez Nikola Sarkozi bisedoi me shefen e FMN-se Kristinë
Lagard për krizën e borxhit në Eurozonë. Në fakt kjo fundjavë është e
mbushur me takime. Sarkozi do të udhetojë drejt Berlinit për të folur me
kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel.

Në qendër të diskutimit të tyre do të jetë gjetja e zgjidhjes së duhur, që do të ndihmojë bankat më të ekspozuara përballe borxheve kombetare.

Komisioni Europian u ka kërkuar vendeve anetare të hartojnë një projekt/plan shpetimi për të kthyer besimin në institucionet financiare. Megjithate Gjermania dhe Franca, fuqite e medha të eurozonës nuk kane rene ende dakort për menyren se si do të procedojnë për të ndihmuar institucionet financiare.Te premten, agjensia e vleresimit Fitch, zbriti nga renditja e meparshme Italine dhe Spanjen, duke ushtruar presion ndaj dy ekonomive me te medha te Eurozones.

Agjensia tjeter Moody’s zbriti ne klasifikim, 12 banka në Britanine e Madhe dhe Portugali.Ne Korrik, u ra dakort për zgjerimin e Fondit te Shpetimit te Eurozones dhe kompetencave te tij, I miratuar nga shumica e parlamenteve.  

Burime nga Gjermania i thane agjensise se lajmeve Reuters se Franca kerkon te mbushe Fondin e Shpetimit per te ndihmuar bankat e saj, qe jane me te ekspozuar ndaj borxhit periferik. Megjithate, kancelarja gjermane, Angela Merkel deklaroi te premten se Fondi do te perdoret vetem atehere kur nje vend nuk eshte ne gjendje tia dale vete”. Analistet i shohin keto plane te papershtatshme. Vemendja eshte perqendruar ne takimin e G20-es qe do te zhvillohet ne fillim te Nentorit.

Top Channel