Sulmi, Franca thërret ambasadorin izraelit

31/05/2010 13:45

Nicolas Sarkozy ka dënuar përdorimin e tepruar të forcës nga ana e Izraelit.

Presidenti francez ka shprehur keqardhjen e tij të thellë përpara pasojave tragjike të operacionit ushtarak izraelit dhe ka kërkuar një hetim për sa ka ndodhur.

“Duhet të zbardhen të gjitha rrethanat e kësaj tragjedie që thekson emergjencën e fillimit të procesit të paqes”, është shprehur Sarkozy.

Ndërkohë Ministria e Jashtme ka thirrur ambasadorin izraelit në Paris.

Top Channel