Dy vjet nga tragjedia e Gerdecit

15/03/2010 11:35

Sot mbushen dy vjet nga tragjedia e Gerdecit, e cila tronditi jo vetem Tiranen, por mbare Shqiperine.

Ne kraterin e shperthimit kane shkuar sot drejtues te opozites, kryetari Edi Rama e deputete socialiste, te cilet kane vendosur kurora me lule ne vendin e ngjarjes.

Nga shperthimi i fuqishem ne fabriken e demontimit, humben jeten 26 persona, rreth 300 te tjere u plagosen, ndersa dhjetara familjeve iu shkaterruan shtepite.

Ne gjykaten shqiptare ende vazhdon kalvari i seancave gjyqesore qe deri  me tani nuk ka nxjerre  asnje fajtor. Lista e te pandehurve ndryshon here pas here. Akuza jane ngritur edhe ndaj ish-ministrit te mbrojtjes te asaj kohe Fatmir Mediu dhe zyrtare te larte te ushtrise, por tashme ish-ministri nuk eshte pjese e gjykimit.

Top Channel