Gjergj Bojaxhi, menaxher dhe politikan sipas nje stili “amerikan”

11/03/2010 19:05

Nuk kishte si te ndodhte ndryshe, me Gjergji Bojaxhiun, takimet per nje bisede miqesore mund t’i zhvillosh vetem ne ajer te paster.

Admirues i natyres dhe i gjithckaje qe ajo prodhon per njeriun, Gjergji prej 5 vitesh eshte pjese e zhvillimeve politike ne Shqiperi. Ish drejtori i KESH, ish zv/minister i Ekonomise dhe anetar i keshillit bashkiak ne Tirane, se shpejti do ta shohim ndryshe, si nje perfaqesues te arsimit te larte ne Shqiperi.

Por deri ketu, babit te dy femijeve i eshte dashur nje rruge e gjate. Ai mban graden master per ekonomine ndekombetare dhe ka punuar ne disa nga institucionet me te rendesishme ne Uashington, si konsulent ne Banken Boterore. Ndryshe nga profesioni, Gjergji i ka miqte e tij jashte politikes. Altin Goci njihet me te qe ne bankat e shkolles “Petro Nini Luarasi”. “Miqesite e vjetra jane si vera e vjeter. Na ka bashkuar sinqeriteti i asaj kohe sepse per fat te keq tani ndertohen miqesite ne baze te parave”, shprehet Altini.

Shtrirja e miqesive shkon deri ne fushat e blerta. Indrit Fortuzi eshte nje prej miqve te tij. “Ajo qe na bashkonte me shume eshte se ne dashuronim shume sportin. Ai ka qene gjthmone i ingranuar ne aktivitetet politike”, thekson ish sulmuesi i Tiranes. Ne fund, Altini na rrefen nje sekret: “Eshte djale me shume parime, korrekt, fiks me oraret dhe nuk ben kompromise”.  

FOTO GALERI
1/3

Top Channel