“Parmalat”, ish bosit Tanzi i zbulohen pikturat

06/12/2009 12:55

Policia i sekuestroi ish bosit te kompanise italiane “Parmalat” nje koleksion pikturash me vlere mbi 100 milione euro.

Kalisto Tanzi eshte vene ne akuze per mashtrime dhe falimentimin e kompanise, i cili u konsiderua falimenti me i madh ne Europe. Ai kishte mohuar te kishte tablo te tilla ne shtepine e tij. 19 pikturat dhe vizatimet te Piksasos, Monet dhe Van Gogut u ishin ofruar bleresve dhe policia nderhyri ne kohe duke bllokuar shitjet.

Nje veper e Monese parashikohej te shitej 10 milione euro. Autoritetet zbuluan vendndodhjen nga pergjimet e telefonave dhe programi investigativ “Report” ne Rai Tre. “Parmalat” u fundos ne vitin 2003 per shkak te 14 miliarde eurove borxhesh qe kishte. Ky u konsiderua si falimentimi me i madh ne Europe. Tanzi u denua me 10 vjet burg per vjedhje ne vitin 2008 por ai e apeloi vendimin dhe eshte ne pritje te apelit.

Top Channel